Geometrica

Language vs. music

with 2 comments

I’d like to think a little about this, before starting to read.

Papers, books, talks:

“The aim of the present study was the investigation of neural correlates of music processing with fMRI. Chord sequences were presented to the participants, infrequently containing unexpected musical events. […] [T]he cortical network comprising all these structures has up to now been thought to be domain-specific for language processing. To what extent this network might also be activated by the processing of non-linguistic information has remained unknown. The present fMRI-data reveal that the human brain employs this neuronal network also for the processing of musical information”

“To appreciate how our species makes sense of sound we must study the brain’s response to a wide
variety of music, languages and musical languages, urges Aniruddh D. Patel.”

“This review focuses on syntax, using recent neuroimaging data and cognitive theory to propose a specific point of convergence between syntactic processing in language and music. This leads to testable predictions, including the prediction that that syntactic comprehension problems in Broca’s aphasia are not selective to language but influence music perception as well.” (Not surprising? –mkz)

“Semantics is a key feature of language, but whether or not music can activate brain mechanisms related to the processing of semantic meaning is not known. […] Our results indicate that both music and language can prime the meaning of a word, and that music can, as language, determine physiological indices of semantic processing.”

“Research on how the brain processes music is emerging as a rich and stimulating area of investigation of perception, memory, emotion, and performance. Results emanating from both lesion studies and neuroimaging techniques are reviewed and integrated for each of these musical functions. […] Unfortunately, due to scarcity of research on the macrostructure of music organization and on cultural differences, the musical material under focus is at the level of the musical phrase, as typically used in Western popular music.”

Places, people:

Related:

Thanks to Emre Sevinc for the reference to the Peretz-Zattore book.

Stefan Koelschb, a, 1, Thomas C. Guntera, D. Yves v. Cramona, Stefan Zysseta, Gabriele Lohmanna and Angela D. Friedericia
Advertisements

Written by mkz

May 1, 2010 at 10:51 pm

Posted in Uncategorized

2 Responses

Subscribe to comments with RSS.

 1. Paylaştığın bağlantılara bakıldığında “Language vs. Music” başlığı yanıltıcı olmuş bence. Konu başlığı beyin ve müzik etkileşimi üzerine bir şeyler olsa daha kapsamlı ve anlamlı olurdu bence.

  Popüler olarak elbette Oliver Sacks’ın Musicophilia adlı kitabını not edelim. http://www.ziia.net/?p=140

  Duygular, yahut duygularını ifade edebilme / empati kurabilme, ile müzik zevki (algısı) arasında güçlü bağlantılar olduğunu düşünüyorum. Otistik hastalarla bu konuda önemli çalışmalar yapıldığını biliyorum. Denk geldiğim bir makale olursa paylaşırım burada.

  En yakın arkadaşım doğrudan bu konularla ilgilendiği -ve benimle tartıştığı- için pek çok referans kitap ve makaleye aşinayım.

  Dil ve müzik bağlantısı ile ilgili olarak şu an aklıma gelen en alakalı araştırma projesi Brain Orchestra. Bir göz at istersen. http://specs.upf.edu/?q=installation/2025

  Orada benim en fazla ilgimi çeken şey hayatımızı bir anlamda üzerine yansıttığımız “hikayesel anlatımın” (narrative) algılarımız ile ne denli bir harmoni içerisinde oluştuğu. Örneğin çok klişe olarak, belki senin de arkadaşlarınla daha önce oynamış olduğun, şöyle bir oyun vardır: Tercihen klasik müzik bir parça dinlerken bulunduğun halet-i ruhiyeni de göz önünde bulundurarak o parçayı bir hikayeye oturtmayı denemek. Buradan yola çıkarsak, dil ile müzik arasında hikayesel anlatım aracılığıyla bazı bağlantılar yakalayabilmek mümkün.

  Genel olarak konuyla ilgili olarak birkaç kitap biliyorum ama isimleri aklıma değil. Bulabilirsem buraya not düşerim.

  Gabriel Conroy

  August 18, 2010 at 6:59 am

 2. Bahsettiğim kitaplardan biri Patel’in olabilir. Zira Nature’da kitap tanıtımları arasında denk geldiğimi hatırlıyorum.

  Oliver Sacks’ın kitabı üzerine başka bir inceleme / eleştiri yazısı: http://www.nybooks.com/articles/archives/2008/mar/06/the-musical-mystery/

  Muhtemelen haberdarsındır ama not düşmüş olalım, belki listeye eklersin başka birine yardımı olur: http://brainethics.wordpress.com/2008/07/05/free-music-essays-at-nature/

  Okumadım ama konuya evrimsel psikoloji perspektifinden bakan şöyle de bir kitap var: http://amzn.com/0297643177

  Şurada da bu kitabın inceleme yazısı: http://www.epjournal.net/filestore/ep03375380.pdf

  Gabriel Conroy

  August 18, 2010 at 7:18 am


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: